Wydawca treści Wydawca treści

Ełcka Zmarzlina 2019

Ponad 600 osób rywalizowało w pierwszy weekend stycznia (4-5.01.2019 r.) na trasie ultramaratonu na orientację.

Ełcka Zmarzlina to ultramaraton na orientację. Impreza ma na celu sprawdzenie granic własnej wytrzymałości i odporności psychicznej, prezentację walorów krajoznawczych Mazur oraz propagowanie turystyki pieszej i aktywnego wypoczynku. Nadleśnictwo Czerwony Dwór udostępniło na trasę ultramaratonu najpiękniejsze obaszary Puszczy Boreckiej, zapewniło miejsce do startu, a nad bezpieczeństwem uczestników czuwała Straż Leśna.Podczas imprezy uczestnicy mają do wyboru trzy dystanse: 100, 50 i 20 km. Obowiązują limity czasowe na pokonanie dystansów: 100 km  24 - godzinny,  50  km 12 – godzin,  20 km 7 - godzin. Trasa maratonu wymagała bardzo dobrej zaprawy w turystyce pieszej, orientacji w terenie i znajomości topografii. Dystans 100 km, którego start miał miejsce w siedzibie naszego nadleśnictwa, jest zaliczany do klasyfikacji mistrzostw Polski.  Pogoda niestety nie sprzyjała uczestnikom, a budowniczy trasy ustawił poprzeczkę bardzo wysoko. Na blisko sześćdziesięciu startujących na najdłuższym, 100 km dystansie, dwudziestu nie ukończyło trasy. W maratonie nie zabrakło leśników, a Nadleśnictwo Czerwony Dwór miało swojego reprezentatnta na dystansie 50 km. Koledze Tomkowi i wszystkim startującym gratulujemy podjętego trudu, a finiszerom - mety, medalu i trofeów!

Opis imprezy, trasy i wyniki znajdziecie tutaj: http://mosir.elk.pl/imprezy/elcka-zmarzlina/


Święta 2018!

Ze świątecznym pozdrowieniem!

Magicznych Świąt Bożego Narodzenia oraz samych szczesliwych dni w nadchodzącym Nowym Roku

życzy

Nadleśniczy Nadleśnictwa Czerwony Dwór wraz z pracownikami


Wizyta leśników z Pomorza

Leśnicy, to jedna wielka rodzina. Gościliśmy naszych kolegów z Pomorza.

5 września 2018 r. odwiedzili nas goście z Nadleśnictwa Kaliska, z gdańskiej RDLP. Koleżeńska wizyta w przebiegła w bardzo przyjemnej atmosferze i miała bardzo profesjonalny wymiar. Ponieważ obie jednostki niedawno zakończyły remont siedziby, leśnicy z Pomorza zwiedzili siedzibę nadleśnictwa, porównując obydwie inwestycje i zastosowane technologie, a także warunki pracy załogi. O samej inwestycji, termomodernizacji i odnawialnych źródłach energii opowiadał Tomasz Łaskowski. Podobnie było z osadą leśnictwa, kancelarią i warunkami pracy leśniczego. Potem Wiesław Bernatowicz i Zbigniew Rydzewski przedstawili ochronę przyrody na przykładzie rezerwatu "Lipowy Jar" i nasze działania w projekcie "Restytucja cisa na terenie RP". W szkółkach zespolonych nadleśnictwa gościł nas Daniel Wierzbiński - przedstawił gospodarkę szkółkarską i produkcję sadzonek. Koledzy z Kalisk zapoznali się z prowadzoną w Czerwonym Dworze gospodarką nasienną - zwiedziliśmy drzewostan WDN świerkowy z powstającym odnowieniem naturalnym oraz sposób inicjowania i prowadzenia naturalnego odnowienia sosnowego a także uprawę świerkową testująca drzewostany. Zwiedzanie zakończyliśmy w miejscu niezwykłym, czyli w Piramidzie w Rapie.
Gościom bardzo smakowały kartacze! Dziękujemy za wizytę i do zobaczenia za rok.

Piramida w Rapie uratowana!

26 listopada 2018 r. odbył się odbiór techniczny prac remontowo - budowlanych i konserwatorskich, czym oficjalnie zakończyliśmy prace w piramidzie.

Po trwających blisko pięć miesięcy pracach remontowo - budowlanych i konserwatorskich budowlę udało się uratować. Przypomnimy, że jej stan wymagał natychmiastowej interwencji, gdyż piramida groziła zawaleniem. Oprócz upływu czasu, do zniszczeń zabytku przyczynili się wandale.

Tu znajdziecie kalendarium prac i galerię zdjęć!Osoby i instytucje zaangażowane w ratowanie Piramidy w Rapie:
- Nadleśnictwo Czerwony Dwór, Lasy Państwowe, nadleśniczy Mariusz Kimszal, sekretarz nadleśnictwa Tomasz Łaskowski
- Revita Art Sp. z o. o. Dewajtis Art, ul. Dewajtis 5/7, 01-815 Warszawa - prezes zarządu p. Krystyna Wadzyńska
- Nadzór inwestorski - Romuald Muszyński, Projektowanie, nadzór inwestorski, Maldanin 18c, 12-200 Pisz
- Nadzór archeologiczny - Izabela Mellin-Wyczółkowska, Mazurska Pracownia Archeologiczna "Rudka", ul. Bałtycka 18, 11-400 Kętrzyn
- Nadzór konserwatorski - dr hab. Janusz Smaza prof. ASP, artysta plastyk
- Projekt budowlany i program prac konserwatorskich - eSPe Studio Stanisław Politalski, Plac Słoneczny 9/1, 01-528 Warszawa
Całość prac została sfinansowana z funduszu leśnego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.


#‎100leśników100godzin100kilometrów100latniepodległości‬

Leśnicy sportowo uczcili 100 rocznicę odzyskania niepodległości.

Akcja została zorganizowana została w formie rywalizacji na platformie Endomondo. Szczegóły i bieżące informacje znajdziecie na facebook'owym profilu akcji.
Lokalizacje poszczególnych uczestników znajdziecie na mapce.
Biegiem, rowerem, psim zaprzęgiem. Trasą z Maratonu do Aten, leśnymi ścieżkami i miejskimi asfalatami. Każda trasa zaczynała lub kończyła się w miejscu ważnym. Każdy przemierzony kilometr układa się w słowo NIEPODLEGŁA!

Leśnicy swoją aktywnością uczcili 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Rywalizacja trwała od 7 do 11 listopada 2018 r. i zaangażowało się w nią 100 leśników z całego kraju. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Marcin Pelcner. W imieniu naszego nadleśnictwa wyzwanie podjął Tomasz Łaskowski. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!


Awanse 2018

Co roku, w lipcu, jest taki dzień, gdy Czerwony Dwór spotyka się by intensywnie popracować, a potem świętować.

27 lipca 2018 r., spotkaliśmy się na naradzie gospodarczej, podsumowującej I półrocze 2018 r. Po intensywnych obradach, przenieśliśmy się na wiatę edukacyjną nadleśnictwa. Jak co roku w lipcu, część załogi odebrała z rąk nadleśniczego Mariusza Kimszala awanse i mianowania. Serdecznie gratulujemy wyróżnionym i życzymy pomyślności w wykonywaniu powierzonych zadań i wypełnianiu obowiązków.
Nie zabrakło też bardzo sympatycznego akcentu - mieliśmy okazję podziękować za wieloletnią współpracę kolegom, którzy wybrali odpoczynek na zasłużonej emeryturze.

XX Seminarium Ekologiczne

Czy Mazury mogą być moim drugim domem?

Pod tym hasłem spotaliśmy się 25 maja 2018 r. w Budrach na XX - jubileuszowym - Seminarium Ekologicznym.

Seminarium odbyło się pod patronatem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, Andrzeja Józefa Nowaka.

Seminarium od dwudziestu lat gromadzi instytucje, firmy, organizacje, przedstawicieli rządu, samorządu i polityki oraz osoby żywo zainteresowane i zaangażowane w codzienną rzeczywistość Mazur, dążąc nie tylko do zdefiniowania tego obszaru w możliwie najszerszym kontekście, ale również poszukując metody na zachowanie walorów przyrodniczo - etnograficznych a także zrównoważony rozwój Krainy Tysiąca Jezior, zapewniający społeczne, demograficzne i ekonomiczne bezpieczeństwo regionu.

Prelegenci w swoich wystąpieniach prowadzili nas przez implikacje słowa "dom". Mariusz Błasiak (DGLP) przedstawił społeczne aspekty działalności Lasów Państwowych. Grzegorz Rusak przekonywał nas dlaczego właśnie Mazury, a Paweł Nyckowski uzmysłowił nam czym jest dom. W gorącej dyskusji wszyscy zebrani podjęli temat szukając odpowiedzi na postawione w referatach pytania. Całość wspaniale upiększyły kontekstowe wystąpienia dzieci i młodzieży z GOK i Szkoły Podstawowej w Budrach. Przygotowana przez te ostatnie prezentacja multimedialna spięła jak klamrą całe XX lat seminarium.


#1000drzewnaminutę

To ogólnopolska akcja, spontanicznie zapoczątkowana w roku ubiegłym, w socialmediach. Ktoś policzył, że odnawiając las, co minutę sadzimy w całej Polsce 1000 drzew.

Pamiętacie nasze sadzenie cisów z ubiegłego roku? Ponieważ i cel szczytny i zabawa przednia, postanowiliśmy je powtórzyć.
30 kwietnia 2018 r. cała załoga nadleśnictwa ponownie wybrała się do lasu. W ramach kontynuacji ogólnopolskiego „Programu ochrony i restytucji cisa pospolitego (Taxus baccata L.) w Polsce” wysadziliśmy sadzonki, oczywiście #zielonymdogóry :-). Cieszymy się, że mogliśmy osobiście nie tylko włączyć się w akcję #1000drzewnaminutę, ale i przyczynić do powrotu cisa na Mazury! #sadzimyrodzime!

Noc Sów 2018

Już po raz drugi w Nadleśnictwie Czerwony Dwór, w sobotę 24 marca, chwilę po godzinie 16-stej, w stanicy łowieckiej Straszny Dwór rozpoczęliśmy Noc Sów- ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone tym tajemniczym ptakom, zainicjowane przez Stowarzyszenie Ptaki Polskie.

Trzeba wiedzieć, czego szukać, dlatego pierwszym punktem programu była krótka, plenerowa prelekcja, którą poprowadził ornitolog Pan Szymon Czernek. Przybliżył zebranym sowie zwyczaje wyliczając szczegółowo gatunki i zamieszkiwane przez nie siedliska zwracając uwagę na fenomenalne przystosowanie sów na etapie ewolucji. Obrazowo odpowiadał także na pytania najmłodszych uczestników. Następnie korzystając ze sprzyjającej pogody przeprowadzono grę terenową leśno-sowi quest. W wyznaczonych punktach uczestnicy rozwiązywali zagadki i w rytm rymowanki podążali leśnym szlakiem, na którego końcu znajdował się „skarb”. Zabawa płynnie przerodziła się w nawoływanie i wypatrywanie sów, które zamieszkują tutejsze tereny. Po przerwie regeneracyjnej na posiłek i ciepłe napoje rozpoczęły się warsztaty dla dzieci, na których stworzyły sowy z drewna oraz masy solnej. Równolegle z pracą twórczą odbyła się projekcja filmu pt. „Sowy Polski” w formule kina plenerowego przy ognisku. Dziękujemy wszystkim za przybycie, Panu Szymonowi Czernek za wkład merytoryczny i czynny udział, Pani Żanecie Judzewicz za oprawę medialną, a przewodnikowi Agacie Piłat za przygotowanie tegorocznej edycji.
Do zobaczenia za rok!

Wielkanoc 2018

 

21 marca - Międzynarodowy Dzień Lasów

Lasów w Polsce przybywa. Las, to dobre sąsiedztwo. Historia człowieka zaczęła się w lasach. Las był domem, żywił, dawał schronienie i wszystko co potrzebne do życia.

Także dziś lasy są ważne. Pokrywają niemal 1/3 powierzchni Polski i są naszym wspólnym narodowym dobrem. Jego pomnażaniem i zarządzaniem zajmują się leśnicy zatrudnieni w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe.
Polskie lasy to czyste powietrze którym oddychamy, przyroda, która nas otacza, a także drewno z którego od zawsze korzystamy. Las to również miejsce w którym wypoczywamy, w którym szukamy inspiracji, lub zbieramy grzyby i poziomki.
Polskie lasy to praca, która zapewnia utrzymanie tysiącom ludzi – leśnikom, zatrudnionym w przemyśle drzewnym, przedsiębiorcom, a także producentom zdrowej żywności, osobom zajmującym się zbieraniem owoców i grzybów oraz pracującym w zakładach stolarskich.
Sąsiedztwo lasu, który retencjonuje wodę i łagodzi klimat, to korzyść dla rolników i dla ludzi trudniących się organizacją wypoczynku.
Dzięki pracy leśników powierzchnia lasów w Polsce stale rośnie: w 1945 r. lesistość naszego kraju wynosiła 21%, dziś liczy blisko 30%. Planuje się, że w 2050 roku lasy będą pokrywać 33% obszaru Polski

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (RDLP) w Białymstoku to jedna z 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Administruje lasami na powierzchni 625 tys. ha. na terenie trzech województw: Podlaskiego, Warmińsko-Mazurskiego oraz małym fragmentem lasów w województwie Mazowieckim.
RDLP w Białymstoku położona jest w północno-wschodniej części Polski. Na północy i zachodzie regionu rozciągają się duże kompleksy leśne, Puszcza Augustowska o powierzchni 120 tys. ha, Puszcza Piska - 100 tys. ha, Puszcza Borecka - 20 tys. ha i Puszcza Romincka - 16 tys. ha. Puszcze te wkomponowane są pomiędzy akweny Wielkich Jezior Mazurskich i Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego.
Wschodnią i południową część regionu zajmuje Puszcza Knyszyńska o powierzchni 120 tys. ha oraz najlepiej zachowany kompleks lasu nizinnego w Europie Puszcza Białowieska - 50 tys. ha. W środkowej części regionu występuje kompleks torfowiskowy zajmujący część dorzecza Biebrzy.
RDLP w Białymstoku nadzoruje pracę 32 jednostek terenowych: 31 nadleśnictw i 1 Zakładu Transportu i Spedycji.
W nadleśnictwach RDLP w Białymstoku przeważają siedliska borowe z sosną i świerkiem, lasy liściaste głównie z występującym dębem, lipą, klonem brzozą i olchą Średni wiek lasów w regionie wynosi 70 lat.
W swojej pracy leśnicy kierują się zasadą zrównoważonej gospodarki leśnej, która gwarantuje, że lasy spełniają równocześnie wiele funkcji; produkują drewno, chronią glebę przed erozją są miejscem pracy, odpoczynku i rekreacji.
Od 1945 roku w wyniku zalesienia ponad 933 tys. ha gruntów, lesistość Polski wzrosła z 21% do blisko 30 %. W tym czasie w regionie północno-wschodniej Polski przybyło blisko 220 tys. ha lasów.
W trakcie prac hodowlanych w Polsce Lasy Państwowe sadzą ponad 500 mln. nowych drzew.  Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku leśnicy sadzą rocznie blisko 30 milionów drzew. Sadzonki były wcześniej wyhodowane w kilkudziesięciu szkółkach leśnych, w tym, w najnowocześniejszej szkółce kontenerowej w Nadleśnictwie Suwałki. W różnych zabiegach hodowlanych pozyskuje się w nadleśnictwach około 3 mln m³ drewna rocznie.
Praca jaką wykonuje prawie 24 tysiące polskich leśników (ok. 2 tysięcy leśników zatrudnionych w RDLP w Białymstoku) spotyka się z uznaniem. Świadczą o tym przyznane dla RDLP w Białymstoku certyfikaty PEFC i FSC.
Niezwykłe bogactwo przyrodnicze lasów stwarza doskonałe warunki do badania i podpatrywania roślin i zwierząt w ich naturalnym środowisku. Korzystają z tego zarówno naukowcy, jak i pasjonaci, a turystyka przyrodnicza to nowa, szybko rozwijająca się gałąź gospodarki Ochrona przyrody to jedno z podstawowych zadań Lasów Państwowych. Na gruntach Skarbu Państwa zarządzanych przez nadleśnictwa RDLP w Białymstoku funkcjonują różne formy ochrony przyrody:

 • 6 parków krajobrazowych,
 • 117 rezerwatów przyrody,
 • 36 obszarów chronionego krajobrazu,
 • 1571 pomników przyrody,
 • 302 użytki ekologiczne,
 • oraz obszary Natura 2000, w tym 20 obszarów ptasich oraz 34 obszarów siedliskowych.

Na terenie RDLP w Białymstoku funkcjonują 4 parki narodowe Białowieski, Biebrzański, Narwiański i Wigierski.
Chcąc jak najlepiej chronić cenne elementy flory i fauny, białostocka dyrekcja współpracuje z parkami narodowymi i krajobrazowymi a także korzysta z dofinansowania z funduszy unijnych. Realizowane są projekty chroniące żubra, orlika krzykliwego, dzikie pszczoły, głuszca, sóweczki, a także programy małej retencji wody.
Zwarte kompleksy leśne w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, sa ostojami licznych gatunków ptaków oraz są środowiskiem życia: rysia, łosia, bobra oraz wilka. W Puszczach: Białowieskiej, Knyszyńskiej, Boreckiej, a ostatnio także Augustowskiej żyje na wolności, liczące w sumie ponad 850 sztuk, stado żubrów.

Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku ma już ponad 70 letnią tradycję, jej utworzenie w Białymstoku, miało miejsce w 1944 roku. Charakterystyczny budynek biura został zbudowany w Białymstoku przy ulicy Lipowej w latach 50. ubiegłego wieku.

Obchody Międzynarodowego Dnia Lasu mają na celu podnoszenie świadomości ludzkości na temat znaczenia lasów dla człowieka. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) organizując ten dzień, zachęca kraje całego świata do propagowania idei i działalności związanej z lasami.

 


Czy wiesz że:
 • 1 hektar lasu zaspokaja potrzeby tlenowe 5 tys. osób.
 • Las oczyszcza i regeneruje powietrze jak doskonały filtr. Zapobiega powstawaniu smogu i łagodzi jego skutki.
 • 65% dziko występujących roślin i zwierząt żyje w lasach.
 • Lasy zarządzane przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowy to ponad 7,6 mln. ha. na ich terenach znajduje się:
  • 4 tys. km szlaków rowerowych,
  • 600 leśnych pól biwakowych,
  • 4,5 tys miejsc noclegowych,
  • 7 tys. km szlaków konnych,
  • 22 tys. szlaków pieszych i biegowych – to tyle ile wynosi połowa długości równika,
  • 400 miejsc na ognisko,
  • 3160 parkingów leśnych.
 • Las jest jak gąbka. Chłonie i magazynuje wodę, by potem ją oddawać. Ten niezwykły rezerwuar wody nie tylko zatrzymuje wodę, ale i ją oczyszcza, dzięki czemu zyskuje ona najwyższą jakość.
 • Lasy Państwowe same finansują gospodarkę leśną, pomnażają nasz wspólny majątek i przynoszą dochody budżetowi państwa.

Życzenia 2017

Radosnych i pogodnych
Świąt
Bożego Narodzenia
oraz
samych dobrych dni
w Nowym 2018 roku

życzy
Nadleśniczy z Załogą
Czerwony Dwór, 24.12.2017 roku


Narada gospodarcza i restytucja cisa

Znów w biurze zazieleniło się od mundurów służby leśnej, a w terenie zrobiło się kolorowo od ubrań pracowników biurowych!

Spotkaliśmy się na naradzie gospodarczej podsumowującej trzy kwartały 2017 roku i w sprawie planów na ostatni kwartał. Osoby, które będą brały udział w inwentaryzacji rocznej zostały przeszkolone w zakresie jej organizacji. Po naradzie cała załoga nadleśnictwa (teren i biuro) przeniosła się do leśnictwa Rogonie, gdzie wysadziliśmy sadzonki cisa, w ramach kontynuacji ogólnopolskiego „Programu ochrony i restytucji cisa pospolitego (Taxus baccata L.) w Polsce”. Czas i na sali konferencyjnej, i w terenie spędziliśmy bardzo przyjemnie i efektywnie!

Grzybobranie 2016

Wszystko co potrójne, najlepsze! Po raz trzeci, 30 września 2016r., spotkaliśmy się na Grzybobraniu!

Zabawa, konkursy, spotkanie z pracownikami SSE w Gołdapi. O 10:00 zbieracze wyruszyli do lasu by walczyć o tytuł "Króla Grzybobrania"! Potem odbyły się konkursy na najlepszą nalewkę i wyrób kulinarny z produktów leśnych. Całość gawędą okrasił niezrównany Grzegorz Russak, odbył się pokaz gotowania potraw z dziczyzny oraz degustacje. Kto się z nami nie bawił - zapraszamy za rok!
Laureaci:
Grzybobranie - Królową została p. Danuta Jaworowska - zebrała 12,91 kg grzybów, Wicekrólem - p. Henryk Suszko z wynikiem 3,53, II Wicekrólową - p. Ewa Breczko - 2,79.
Konkurs nalewek - bezkonkurencyjnie wygrała p. Marta Ślepska - po raz pierwszy w historii Grzybobrania jedna osoba zajęła I, II i III miejsce ! (kolejno nalewki: żurawinowa, z dzikiej śliwki oraz z aronii)
Kulinaria - miejsce I - p. Magdalena Bartczak za bułeczki z grzybami, II - p. Agnieszka Golema - Walaszczyk za jabłka w szlafroku z żurawinami, III - p. Małgorzata Bartczak za serowy zawijaniec z malinami. Gratulacje!

 


Awanse 2017

Jak co roku spotkaliśmy się, by świętować awanse załogi.

W piątek, 28 lipca 2017 r., miało miejsce wyjątkowe wydarzenie - czyli awanse załogi. Zanim zaczęliśmy świętować - na sali konferencyjnej nadleśnictwa odbyła się narada gospodarcza. Podsumowaliśmy półrocze, poruszone zostały plany działań na dalszą część roku oraz przygotowanie do roku gospodarczego 2018. Nie zabrakło tematów związanych z ochroną przyrody oraz BHP.
 
Po naradzie przenieśliśmy się na wiatę edukacyjną w leśnictwie Rogonie, gdzie nadleśniczy, Mariusz Kimszal w uhonorowaniu osiągnięć i za pracę na rzecz lasów, wręczył naszym koleżankom i kolegom awanse. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

 


XII Festiwal Kultury Łowieckiej

1 lipca 2017 r. zapraszamy wszystkich sympatyków łowiectwa do odwiedzenia Węgorzewa.

Spotykamy się tam na XII z kolei Festiwalu Kultury Łowieckiej, który jest okazją do prezentacji tradycji i zwyczajów łowieckich. Festiwal otworzy Myśliwska Msza Święta i korowód łowiecki na Plac Wolności w Węgorzewie. Odbędą się prezentacje, koncerty, pokazy psów myśliwskich oraz konkursy - kulinarny i na najlepszą nalewkę. Oczywiście nie obędzie się bez degustacji! Dla smakoszy przewidziana jest prawdziwa kulinarna uczta.

W dniu 8 lipca 2017 r., w ramach festiwalu, odbędą się zmagania terenowe „Hunter Off Road Cup 2017" - niewątpliwa atrakcja dla fanów terenówek!

Festiwalowi towarzyszyć będą: Międzynarodowe Forum Łowieckie, wystawa fotograficzna o tematyce ekologicznej, XI Turniej Mazurski w Strzelaniach Myśliwskich w ramach Zawodów o Laur Św. Brunona, Kiermasz żywności naturalnej i tradycyjnej, rękodzieła oraz artykułów łowieckich, Konkurs dla najmłodszych pt. „O czym szumi las" – ścieżka ekologiczna oraz wiele innych atrakcji i wydarzeń.

Szczegóły znajdziecie w programie, który możecie pobrać poniżej.


XIX Seminarium Ekologiczne w Budrach

Każdy może produkować energię - XIX Seminarium Ekologiczne w Budrach

19 maja 2017r., w Gminnym Ośrodku Kultury w Budrach już tradycyjnie spotkaliśmy się, by dyskutować na temat ekologii. Tegoroczny temat dotyczył odnawialnych źródeł energii. W referatach w zasadzie omówiono wszystkie tego typu źródła dostępne w naszym regionie. Przedstawiono funkcjonowanie biogazowni rolniczych i produkcji biomasy, znaczenie roślin energetycznych oraz produkcji i zachowania energii geotermalnej. Problem oszczędności energii został przedstawiony w prezentacji Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych LP. Przedstawiono również projekt rozwojowy realizowany w PGLLP - "Zwiększenie efektywności energetycznej w budynkach Lasów Państwowych". Warto dodać, że nasze nadleśnictwo zgłosiło do tego projektu cztery osady leśne i termomoderniazcję dwóch z nich będzie realizować w tym roku. Pierwiastek humanistyczny reprezentował prof. dr hab n. med Paweł Nyckowski z referatem "Człekopodobny, pozytywny zasób energetyczny - krótkie wskazówki dotyczące produkcji, gospodarowania i dystrybucji", zaskakując niebanalnym ujęciem tematu energii w naszym życiu. Dyskusja, jak zwykle, przyniosła wiele ciekawych wniosków, szczególnie w zakresie aplikacji przedstawionych rozwiązań. Zaproponowano też tematykę następnych spotkań, ale nich pozostanie ona tajemnicą do przyszłego roku. Zarezerwujcie sobie termin: 25 maja 2018r. widzimy się w Budrach.
Nie można również zapomnieć o oprawie, którą przygotowali uczniowie z Szkoły Podstawowej w Budrach i Gminnego Ośrodka Kultury w Budrach - brawa dla artystów!
Nie sposób zapomnieć o uczestnikach - obecnych było ponad sto dwadzieścia osób. Seminarium, jak co roku jest okazją do spotkania przedstawicieli administracji rządowej, samorządu, przedsiębiorców i działaczy społecznych oraz liderów społeczności lokalnych. Nie zabrakło również służb zespolonych - Straży Granicznej, Policji, Wojska Polskiego i Straży Miejskiej.
Miłym akcentem była obecność pana Jerzego Fijasa, reprezentującego Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Konrada Tomaszewskiego.

Prelegenci:
- Niekonwencjonalne źródła energii - prezentacja multimedialna i występy artystyczne uczniów Szkoły Podstawowej w Budrach.
- Biogazownie rolnicze - mgr inż. Jerzy Mirosław Banach.
- Rośliny energetyczne w gospodarstwie rolnym - prof. dr hab. Zbigniew Brodziński (UWM Olsztyn).
- Zwiększenie efektywności energetycznej w budynkach Lasów Państwowych - mgr inż. Sylwia Studzińska (CKPŚ LP Warszawa).
- OZE - produkcja i zachowanie energii. Casus Nadleśnictwa Czerwony Dwór - mgr Tomasz Łaskowski (Nadleśnictwo Czerwony Dwór).
- Człekopodobny, pozytywny zasób energetyczny - krótkie wskazówki dotyczące produkcji, gospodarowania i dystrybucji - prof. dr hab n. med. Paweł Nyckowski (Warszawskie Centrum Medyczne Warszawa).

Tegoroczna edycja seminarium odbyła się pod patronatem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, Andrzeja Józefa Nowaka, reprezentowanego przez Zastępcę Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej RDLP w Białymstoku Piotra Karnasiewicza. Seminarium zostało zorganizowane przez: Gminę Budry, Nadleśnictwo Czerwony Dwór, szkołe podstawową w Budrach, Powiat Węgorzewski oraz Stowarzyszenie Węgorapa - Gołdapa.

Wystawa w GOK Budry

„Nauka w służbie ratowania zabytków. Piramida w Rapie. Nadleśnictwo Czerwony Dwór"

Jeśli nie zdążyliście obejrzeć wystawy w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, to nic straconego, możecie to zrobić będąc na Mazurach. Przez całe wakacje wystawa będzie dostępna w Gminnym Ośrodku Kultury w Budrach. Odczarowane tajemnice piramidy, kalendarium i efekty badań oraz odkrycia archeologów. Zapraszamy do oglądania!

#1000drzewnaminutę

Nikt w Polsce nie sadzi tyle drzew, co Lasy Państwowe. Na dodatek sadzimy gatunki zgodne z siedliskami w liczbie około 500 mln drzew rocznie, nie licząc odnowienia naturalnego. Nasze szkółki produkują 800 mln drzew i krzewów a co roku sadzimy coraz więcej drzew liściastych (dlatego ich udział od czasu wojny zwiększył się z 13 do 23%).

Ktoś policzył, że Lasy Państwowe w tym roku posadzą w trakcie wiosennych odnowień ponad tysiąc drzew na minutę. Nadleśnictwo Czerwony Dwór wysadzi ponad 650 tysięcy sadzonek. Do naszej akcji przyłączyła się Szkoła Podstawowa w Budrach, a konkretnie klasa VI pod opieką pani Iwony Błaszczyk. Nie zabrakło gościa specjalnego, czyli wójta Gminy Budry, pana Józefa Markiewicza. Bawiliśmy się świetnie, a sadzenie zakończyliśmy ogniskiem. Gdzie diabeł nie może, tam my #sadzimyrodzime :-).

Rajd rowerowy Poznajemy Gminę Budry

W dniach 5 - 7 maja 2017r. po raz trzeci Stowarzyszenie Partnerstwo Dzikie Mazury przy współudziale Gminy Budry i Nadleśnictwa Czerwony Dwór zorganizowało rajd rowerowy po przepięknych, mazurskich ściżekach.

W rajdzie udział wzięli turyści z całej Polski. Atrakcyjnie turystycznie ścieżki Gminy Budry oraz Lasy Skaliskie należące do Nadleśnictwa Czerwony Dwór i sąsiadujące treny Nadleśnictwa Borki turyści poznawali przez trzy dni, pilotowani przez przedstawicieli obu nadleśnictw. W sumie trasa wyniosła około 150 km. Mimo, że pogoda pokazała pazur, wszyscy byli zadowoleni, a trasa była bardzo atrakcyjna pod względem przyrodniczym, widokowym i historycznym. Przydały się też umiejętności kolarskie i wytrwałość. Dobre humory dopisywały i w zasadzie już pojawiły się deklaracje i obietnice, co do udziału przyszłorocznej edycji. Wieczory przy ognisku urozmaicały konkursy i opowieści. Trudno było pożegnać gościnne progi Budr.