Wydawca treści Wydawca treści

Życzenia 2017

Radosnych i pogodnych
Świąt
Bożego Narodzenia
oraz
samych dobrych dni
w Nowym 2018 roku

życzy
Nadleśniczy z Załogą
Czerwony Dwór, 24.12.2017 roku


Narada gospodarcza i restytucja cisa

Znów w biurze zazieleniło się od mundurów służby leśnej, a w terenie zrobiło się kolorowo od ubrań pracowników biurowych!

Spotkaliśmy się na naradzie gospodarczej podsumowującej trzy kwartały 2017 roku i w sprawie planów na ostatni kwartał. Osoby, które będą brały udział w inwentaryzacji rocznej zostały przeszkolone w zakresie jej organizacji. Po naradzie cała załoga nadleśnictwa (teren i biuro) przeniosła się do leśnictwa Rogonie, gdzie wysadziliśmy sadzonki cisa, w ramach kontynuacji ogólnopolskiego „Programu ochrony i restytucji cisa pospolitego (Taxus baccata L.) w Polsce”. Czas i na sali konferencyjnej, i w terenie spędziliśmy bardzo przyjemnie i efektywnie!

Grzybobranie 2016

Wszystko co potrójne, najlepsze! Po raz trzeci, 30 września 2016r., spotkaliśmy się na Grzybobraniu!

Zabawa, konkursy, spotkanie z pracownikami SSE w Gołdapi. O 10:00 zbieracze wyruszyli do lasu by walczyć o tytuł "Króla Grzybobrania"! Potem odbyły się konkursy na najlepszą nalewkę i wyrób kulinarny z produktów leśnych. Całość gawędą okrasił niezrównany Grzegorz Russak, odbył się pokaz gotowania potraw z dziczyzny oraz degustacje. Kto się z nami nie bawił - zapraszamy za rok!
Laureaci:
Grzybobranie - Królową została p. Danuta Jaworowska - zebrała 12,91 kg grzybów, Wicekrólem - p. Henryk Suszko z wynikiem 3,53, II Wicekrólową - p. Ewa Breczko - 2,79.
Konkurs nalewek - bezkonkurencyjnie wygrała p. Marta Ślepska - po raz pierwszy w historii Grzybobrania jedna osoba zajęła I, II i III miejsce ! (kolejno nalewki: żurawinowa, z dzikiej śliwki oraz z aronii)
Kulinaria - miejsce I - p. Magdalena Bartczak za bułeczki z grzybami, II - p. Agnieszka Golema - Walaszczyk za jabłka w szlafroku z żurawinami, III - p. Małgorzata Bartczak za serowy zawijaniec z malinami. Gratulacje!

 


Awanse 2017

Jak co roku spotkaliśmy się, by świętować awanse załogi.

W piątek, 28 lipca 2017 r., miało miejsce wyjątkowe wydarzenie - czyli awanse załogi. Zanim zaczęliśmy świętować - na sali konferencyjnej nadleśnictwa odbyła się narada gospodarcza. Podsumowaliśmy półrocze, poruszone zostały plany działań na dalszą część roku oraz przygotowanie do roku gospodarczego 2018. Nie zabrakło tematów związanych z ochroną przyrody oraz BHP.
 
Po naradzie przenieśliśmy się na wiatę edukacyjną w leśnictwie Rogonie, gdzie nadleśniczy, Mariusz Kimszal w uhonorowaniu osiągnięć i za pracę na rzecz lasów, wręczył naszym koleżankom i kolegom awanse. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

 


XII Festiwal Kultury Łowieckiej

1 lipca 2017 r. zapraszamy wszystkich sympatyków łowiectwa do odwiedzenia Węgorzewa.

Spotykamy się tam na XII z kolei Festiwalu Kultury Łowieckiej, który jest okazją do prezentacji tradycji i zwyczajów łowieckich. Festiwal otworzy Myśliwska Msza Święta i korowód łowiecki na Plac Wolności w Węgorzewie. Odbędą się prezentacje, koncerty, pokazy psów myśliwskich oraz konkursy - kulinarny i na najlepszą nalewkę. Oczywiście nie obędzie się bez degustacji! Dla smakoszy przewidziana jest prawdziwa kulinarna uczta.

W dniu 8 lipca 2017 r., w ramach festiwalu, odbędą się zmagania terenowe „Hunter Off Road Cup 2017" - niewątpliwa atrakcja dla fanów terenówek!

Festiwalowi towarzyszyć będą: Międzynarodowe Forum Łowieckie, wystawa fotograficzna o tematyce ekologicznej, XI Turniej Mazurski w Strzelaniach Myśliwskich w ramach Zawodów o Laur Św. Brunona, Kiermasz żywności naturalnej i tradycyjnej, rękodzieła oraz artykułów łowieckich, Konkurs dla najmłodszych pt. „O czym szumi las" – ścieżka ekologiczna oraz wiele innych atrakcji i wydarzeń.

Szczegóły znajdziecie w programie, który możecie pobrać poniżej.


XIX Seminarium Ekologiczne w Budrach

Każdy może produkować energię - XIX Seminarium Ekologiczne w Budrach

19 maja 2017r., w Gminnym Ośrodku Kultury w Budrach już tradycyjnie spotkaliśmy się, by dyskutować na temat ekologii. Tegoroczny temat dotyczył odnawialnych źródeł energii. W referatach w zasadzie omówiono wszystkie tego typu źródła dostępne w naszym regionie. Przedstawiono funkcjonowanie biogazowni rolniczych i produkcji biomasy, znaczenie roślin energetycznych oraz produkcji i zachowania energii geotermalnej. Problem oszczędności energii został przedstawiony w prezentacji Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych LP. Przedstawiono również projekt rozwojowy realizowany w PGLLP - "Zwiększenie efektywności energetycznej w budynkach Lasów Państwowych". Warto dodać, że nasze nadleśnictwo zgłosiło do tego projektu cztery osady leśne i termomoderniazcję dwóch z nich będzie realizować w tym roku. Pierwiastek humanistyczny reprezentował prof. dr hab n. med Paweł Nyckowski z referatem "Człekopodobny, pozytywny zasób energetyczny - krótkie wskazówki dotyczące produkcji, gospodarowania i dystrybucji", zaskakując niebanalnym ujęciem tematu energii w naszym życiu. Dyskusja, jak zwykle, przyniosła wiele ciekawych wniosków, szczególnie w zakresie aplikacji przedstawionych rozwiązań. Zaproponowano też tematykę następnych spotkań, ale nich pozostanie ona tajemnicą do przyszłego roku. Zarezerwujcie sobie termin: 25 maja 2018r. widzimy się w Budrach.
Nie można również zapomnieć o oprawie, którą przygotowali uczniowie z Szkoły Podstawowej w Budrach i Gminnego Ośrodka Kultury w Budrach - brawa dla artystów!
Nie sposób zapomnieć o uczestnikach - obecnych było ponad sto dwadzieścia osób. Seminarium, jak co roku jest okazją do spotkania przedstawicieli administracji rządowej, samorządu, przedsiębiorców i działaczy społecznych oraz liderów społeczności lokalnych. Nie zabrakło również służb zespolonych - Straży Granicznej, Policji, Wojska Polskiego i Straży Miejskiej.
Miłym akcentem była obecność pana Jerzego Fijasa, reprezentującego Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Konrada Tomaszewskiego.

Prelegenci:
- Niekonwencjonalne źródła energii - prezentacja multimedialna i występy artystyczne uczniów Szkoły Podstawowej w Budrach.
- Biogazownie rolnicze - mgr inż. Jerzy Mirosław Banach.
- Rośliny energetyczne w gospodarstwie rolnym - prof. dr hab. Zbigniew Brodziński (UWM Olsztyn).
- Zwiększenie efektywności energetycznej w budynkach Lasów Państwowych - mgr inż. Sylwia Studzińska (CKPŚ LP Warszawa).
- OZE - produkcja i zachowanie energii. Casus Nadleśnictwa Czerwony Dwór - mgr Tomasz Łaskowski (Nadleśnictwo Czerwony Dwór).
- Człekopodobny, pozytywny zasób energetyczny - krótkie wskazówki dotyczące produkcji, gospodarowania i dystrybucji - prof. dr hab n. med. Paweł Nyckowski (Warszawskie Centrum Medyczne Warszawa).

Tegoroczna edycja seminarium odbyła się pod patronatem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, Andrzeja Józefa Nowaka, reprezentowanego przez Zastępcę Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej RDLP w Białymstoku Piotra Karnasiewicza. Seminarium zostało zorganizowane przez: Gminę Budry, Nadleśnictwo Czerwony Dwór, szkołe podstawową w Budrach, Powiat Węgorzewski oraz Stowarzyszenie Węgorapa - Gołdapa.

Wystawa w GOK Budry

„Nauka w służbie ratowania zabytków. Piramida w Rapie. Nadleśnictwo Czerwony Dwór"

Jeśli nie zdążyliście obejrzeć wystawy w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, to nic straconego, możecie to zrobić będąc na Mazurach. Przez całe wakacje wystawa będzie dostępna w Gminnym Ośrodku Kultury w Budrach. Odczarowane tajemnice piramidy, kalendarium i efekty badań oraz odkrycia archeologów. Zapraszamy do oglądania!

#1000drzewnaminutę

Nikt w Polsce nie sadzi tyle drzew, co Lasy Państwowe. Na dodatek sadzimy gatunki zgodne z siedliskami w liczbie około 500 mln drzew rocznie, nie licząc odnowienia naturalnego. Nasze szkółki produkują 800 mln drzew i krzewów a co roku sadzimy coraz więcej drzew liściastych (dlatego ich udział od czasu wojny zwiększył się z 13 do 23%).

Ktoś policzył, że Lasy Państwowe w tym roku posadzą w trakcie wiosennych odnowień ponad tysiąc drzew na minutę. Nadleśnictwo Czerwony Dwór wysadzi ponad 650 tysięcy sadzonek. Do naszej akcji przyłączyła się Szkoła Podstawowa w Budrach, a konkretnie klasa VI pod opieką pani Iwony Błaszczyk. Nie zabrakło gościa specjalnego, czyli wójta Gminy Budry, pana Józefa Markiewicza. Bawiliśmy się świetnie, a sadzenie zakończyliśmy ogniskiem. Gdzie diabeł nie może, tam my #sadzimyrodzime :-).

Rajd rowerowy Poznajemy Gminę Budry

W dniach 5 - 7 maja 2017r. po raz trzeci Stowarzyszenie Partnerstwo Dzikie Mazury przy współudziale Gminy Budry i Nadleśnictwa Czerwony Dwór zorganizowało rajd rowerowy po przepięknych, mazurskich ściżekach.

W rajdzie udział wzięli turyści z całej Polski. Atrakcyjnie turystycznie ścieżki Gminy Budry oraz Lasy Skaliskie należące do Nadleśnictwa Czerwony Dwór i sąsiadujące treny Nadleśnictwa Borki turyści poznawali przez trzy dni, pilotowani przez przedstawicieli obu nadleśnictw. W sumie trasa wyniosła około 150 km. Mimo, że pogoda pokazała pazur, wszyscy byli zadowoleni, a trasa była bardzo atrakcyjna pod względem przyrodniczym, widokowym i historycznym. Przydały się też umiejętności kolarskie i wytrwałość. Dobre humory dopisywały i w zasadzie już pojawiły się deklaracje i obietnice, co do udziału przyszłorocznej edycji. Wieczory przy ognisku urozmaicały konkursy i opowieści. Trudno było pożegnać gościnne progi Budr.

Uwaga - mobbing!

16 lutego 2017r. cała załoga nadleśnictwa uczestniczyła w szkoleniu Mobbing - przeciwdziałanie, reagowanie, konsekwencje i odpowiedzialność.

Szkolenie dla pracowników Nadleśnictwa Czerwony Dwór zostało przeprowadzone przez Polish Training & Coaching Institute. Ciekawy program, zajmujące przykłady oraz kazusy pozwoliły dogłębnie zapoznać się z tematyką.

Czy wiecie, że oprócz mobbingu w miejscu pracy mogą wystąpić inne zjawiska patologiczne, jak dyskryminacja, molestowanie lub uporczywe nękanie (stalking)? Wszystkie są zakazane prawem i podlegają karze.

Jak powiedział nadleśniczy Mariusz Kimszal na zakończenie: mamy nadzieję, że tej wiedzy nigdy nie wykorzystamy w praktyce.

W PGLLP funkcjonuje procedura antymobbingowa. W ocenie wykładowcy prowadzącego szkolenie, Piotra Stapińskiego, jedna z najlepszych i najszybszych pod względem reakcji i skuteczności, jeśli chodzi o polskie przedsiębiorstwa. Nie wahajcie się jej użyć, jeśli zajdzie taka potrzeba. Wszelkie informacji w tej sprawie otrzymacie w dziale kadr.


Wielkanoc 2017

 

Na ratunek Piramidzie w Rapie

Piramida w Rapie to unikatowy zabytek, w którego ratowanie zaangażowało się Nadleśnictwo Czerwony Dwór (RDLP w Białymstoku). W budynku Starej Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie można zwiedzać wystawę poświęconą temu obiektowi.

Nowo otwarta wystawa jest rozszerzoną wersją prezentacji z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, otwartej w październiku 2016 r. W pięknych wnętrzach starej uniwersyteckiej biblioteki są prezentowane  rezultaty badań i prac ekspedycji „Piramida w Rapie", która została zorganizowana we wrześniu 2015 r. przez pracowników Instytutu Archeologii UW.

- Badania, których podsumowaniem jest ta wystawa – mówił witając gości rektor UW prof. Marcin Pałys - są kolejnym dowodem na to, że rozwój nauki nie jest możliwy bez współpracy osób prezentujących różne dziedziny, różne spojrzenia na dany temat, osiągnięcia naukowe i tych, którzy dysponują różnymi narzędziami i metodami prowadzenia badań

Przypomniał, że w prace byli zaangażowani archeolodzy, historycy, etnografowie, specjaliści od trójwymiarowej dokumentacji obiektów i badań termowizyjnych, a także osoby z poza naukowego środowiska – architekci i leśnicy. - Taki skład zespołu mógł zagwarantować sukces, czyli pełne kompleksowe opracowanie tematu - podsumował rektor UW. 

Tomasz Łaskowski, rzecznik Nadleśnictwa Czerwony Dwór, wspomina, że współpraca między nadleśnictwem a naukowcami rozpoczęła się od zeskanowania piramidy w Rapie. Inicjatorami przeprowadzenia trójwymiarowych pomiarów są dr Marta Bura i dr Janusz Janowski z Pracowni Skanerów 3D Instytutu Archeologii Wydziału Historycznego, Laboratorium Cyfrowe Humanistyki UW.

Nadleśnictwo Czerwony Dwór od wielu miesięcy wykonuje szereg prac konserwacyjno-porządkowych.

Natomiast kilka tygodni temu nadleśnictwo złożyło do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pełną dokumentację obiektu. - Wnioskujemy o ponad 970 tys. zł, takie są koszty prac, które są konieczne, aby uratować Piramidę w Rapie.  Teraz, do maja czekamy na podjęcie przez urzędników decyzji - wyjaśnia Tomasz Łaskowski.

Wykonanie dokumentacji projektowej, architektonicznej i konserwatorskiej kosztowało 80 tys. zł, środki pochodziły z funduszu leśnego.

Jak wyjaśniła Anna Pikus, naczelnik Wydziału Edukacji i Udostępniania Lasu DGLP, decyzję o włączeniu się w prace związane z ratowaniem zabytku podjął dyrektor generalny LP, który zgodził się na przeznaczenie środków z funduszu leśnego na przygotowanie projektu rewitalizacji tego obiektu.

Jak podkreślały osoby zaangażowane w ratowanie piramidy obecny stan techniczny zagraża jej istnieniu. Rozkuwając w różnych miejscach ściany i sklepienie wewnętrzne grobowca, poszukiwacze skarbów przyczynili się do naruszenia jego stabilności i sprawili, że z konstrukcji wypadają kolejne cegły. 

W projekt inwentaryzacji i ratowania obiektu zaangażowało się szereg osób różnych specjalności. Wyniki ich prac były omawiane podczas seminarium poprzedzającym wernisaż.

Jednym z głównych celów badań ekspedycji „Piramida w Rapie" było wyjaśnienie wielu nieporozumień nagromadzonych wokół zabytku. Jeden z nich dotyczy niesamowitej energii w budynku, który ma stać na skrzyżowaniu linii geomagnetycznych. Jako dowód podawano mumifikację, a nie rozkład zwłok. Te zmieniły się w mumię, dzięki doskonałej wentylacji piramidy.

Kolejnym mitem jest geneza piramidy. Przez lata twierdzono, że powstała ono na fali egiptomanii po wyprawie Napoleona do Egiptu i jest wzorowana na piramidzie Cheopsa. Ustalono jednak, że mazurska piramida powstała jeszcze przed 1798 r., kiedy to Napoleon wyruszył do kraju faraonów.  Na podstawie pozyskanej dokumentacji trójwymiarowej określono, że kąty ścian Piramidy w Rapie odbiegają od egipskiej budowli.

Początkowo budynek, który powstał na polecenie Johanna Fredricha Wilhelma von Fahrenheid, miał być lodownią. Powstałą na wzór „piramidy lodowej" z królewskiego Nowego Ogrodu w Poczdamie (w budowlach przechowywano lód do celów kuchennych). Natomiast von Fahrenheid  był dobrym  znajomym" króla pruskiego Friedricha Wilhelma II, obaj byli wolnomularzami, szlachcic sprawował funkcję doradcy finansowego zarządu królewskiej loży masońskiej „Pod Trzema Koronami".

Prawdopodobnie w mazurskiej piramidzie nigdy nie przechowywano lodu, natomiast  w 1795 r. umieszczono w niej trumnę ze zwłokami żony Johanna – Frideriki. Odtąd piramida stała się grobowcem. Obecnie znane są personalia pięciu osób z rodziny von Fohrenheid pochowanych w grobowcu.

Grobowiec był wielokrotnie plądrowany przez poszukiwaczy skarbów, najprawdopodobniej w 1914 r. po raz pierwszy włamano się do wnętrza piramidy. Niestety, wandale sprofanowali także zwłoki, w 1977 r. ktoś uwał zmarłym głowy.

Wystawa „Nauka w służbie ratowania zabytków. Piramida w Rapie. Nadleśnictwo Czerwony Dwór" została zorganizowana przez dyrekcję Instytutu Archeologii UW oraz Pracownie Skanerów 3D IA UW wraz z Nadleśnictwem Czerwony Dwór, pod patronatem Ministerstwa Środowiska.

Tekst pochodzi ze strony głównej PGLLP: http://www.lasy.gov.pl/informacje/aktualnosci/piramida-z-rapy-juz-jest-w-warszawie, 07.04.2017r.


Konferencja Nauka w służbie ratowania zabytków - Piramida w Rapie

W dawne Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego spotkają się wszyscy, którym zależy na ratowaniu Rapy. Z prawdziwą przyjemnością pragniemy, w imieniu organizatorów, zaprosić Państwa na wernisaż wystawy poświęconej ratowaniu sztandarowego zabytku Mazur Garbatych - Piramidy w Rapie, znajdującej się na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Czerwony Dwór. Fakt, iż Lasy Państwowe włączają się w tego typu działanie jest niewątpliwym dowodem na to, jak ważną częścią społeczeństwa lokalnego jesteśmy. Wernisaż wystawy poprzedzi seminarium naukowe.

 

Noc Sów 2017

W Nadleśnictwie Czerwony Dwór spotkaliśmy się na Nocy Sów, szóstej edycji ogólnopolskiego wydarzenia edukacyjnego poświęconego tym tajemniczym ptakom, organizowanego przez Stowarzyszenie Ptaki Polskie.

Spotkanie, poprowadzone przez Przewodnika Nocy Sów – Urszulę Kwaśną, organizatora naszej edycji imprezy, odbyło się 31 marca 2017r. w stanicy myśliwskiej Straszny Dwór. W spotkaniu udział wzięło ponad 50 osób. Po prelekcji wyruszyliśmy do lasu, tropić nocnych łowców w ich naturalnym środowisku. Spotkanie zwieńczyło ognisko. I uczestnikom i Przewodnikowi dziękujemy. Do zobaczenia za rok!
Noc Sów jest inicjatywą Stowarzyszenia Ptaki Polskie i Stowarzyszenia Ochrony Sów.


Konkurs literacko - plastyczny

Polskie Radio Białystok S.A. wraz z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku zapraszają dzieci ze szkół podstawowych z terenu administrowania RDLP w Białymstoku do udziału w piątej edycji Konkursu literacko – plastycznego pamięci Simony Kossak.

Tym razem tematyka konkursu to "przygoda ze zwierzęciem domowym lub leśnym", którą należy przedstawić w formie dowolnej pracy literackiej, traktującej o relacjach pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem a także własnoręczne ją zilustrować.
Konkurs prowadzony jest na terenie województwa podlaskiego oraz warmińsko – mazurskiego i trwać będzie od 01 października 2016 roku do 22 stycznia 2017 roku.

Regulamin konkursu znajdziecie poniżej.

Materiały do pobrania


Otwarcie siedziby Nadleśnictwa Czerwony Dwór

6 września 2016r. w familiarnym gronie, dokonaliśmy oficjalnego otwarcia siedziby nadleśnictwa. W naszej skromnej uroczystości udział wzięli p.o. Dyrektora RDLP w Białymstoku Piotr Czyżyk i Zastępca Dyrektora ds. Rozwoju Andrzej Gołembiewski.

Po 330 dniach inwestycji, około roku pracy w siedzibie tymczasowej i majstersztyku logistycznym, jakim była przeprowadzka powrotna, wróciliśmy do Czerwonego Dworu. W wyniku modernizacji pracujemy w nowoczesnym, dobrze wyposażonym i komfortowym budynku. Cieszymy się, że nasza praca przyniosła takie efekty i że wreszcie jesteśmy u siebie! Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do naszego sukcesu.

Małe porównanie

Przed modernizacją Po modernizacji
• Kubatura - 3903 m3
• Powierzchnia użytkowa - 990 m2
• Powierzchnia użytkowa biura - 350m2
• Liczba pomieszczeń biurowych - 11
• Kubatura - 5645 m3
• Powierzchnia użytkowa - 1032m2
• Powierzchnia użytkowa biura - 850m2
• Liczba pomieszczeń biurowych - 19 + multimedialna sala konferencyjna

 

Budynek jest ogrzewany pompą ciepła, centralnie klimatyzowany, wyposażony w nowoczesne oświetlenie LED.


Turniej drwali 2017

Tradycyjnie już, na początku nowego roku gospodarczego, wraz z Konsorcjum Zakładów Usług Leśnych zorganizowaliśmy turniej drwali, poprzedzony szkoleniem w zakresie BHP i ochrony środowiska w trakcie prac leśnych oraz ich technologii.

Turnieje odbyły się w obrębie Czerwony Dwór i Skalisko. Uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom umiejętności. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary i nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorów i producentów sprzętu. Gratulujemy!
Miejsca medalowe:

I. Skalisko
1. Wiesław Kopeć
2. Wiesław Kłaczkowski
3. Piotr Halczuk

II. Czerwony Dwór
1. Tomasz Sztabiński
2. Mariusz Sztabiński
3. Wiesław Kukowski


Regionalne szkolenie z zakresu produkcji szkółkarskiej

20 października 2016r. w Nadleśnictwie Czerwony Dwór odbyło się szkolenie zakresu produkcji szkółkarskiej, organizowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku.

W spotkaniu udział wzięły osoby prowadzące szkółki leśne, kierowników wyłuszczarni nasion oraz specjalistów ds. hodowli lasów zajmujących się szkółkarstwem leśnym. Szkolenie koordynował Naczelnik Wydziału Gospodarowania Ekosystemami RDLP w Białymstoku - Robert Cierech. Prelegenci to Mariusz Kimszal - Nadleśniczy Nadleśnictwa Czerwony Dwór, Marek Włostowski - ZG RDLP, Adam Biernat - Wydział Gospodarki Leśnej DGLP, Elżbieta Kędziora - zespół ds. aplikacji mobilnych, Nadleśnictwo Drawno. Poruszano problematykę szkółkarstwa, produkcji szkółkarskiej i nasiennictwa oraz ewidencji w SILP i SILPWeb. Oprócz obrad, część uczestników wzięła udział w wizycie studyjnej, która skończyła się ogniskiem na terenie wiaty edukacyjnej. Na zakończenie, już w komplecie, podsumowaliśmy spotkanie w siedzibie nadleśnictwa. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i do zobaczenia!

Szkolenie "Pulpit leśniczego"

Nowe technologie są olbrzymim wsparciem w pracy leśnika.

Dziś, 16.12.2016r., korzystając z dotacji Krajowego Funduszu Szkoleniowego, rozpoczęliśmy cykl szkoleń informatycznych dla pracowników terenowych. Nasza sala konferencyjna zyskała nowy wymiar.

Projekt "stanowisko leśniczego", to kompletny system związany z codzienną pracą leśniczego. Jest to jednolite w skali całej organizacji LP, skonfigurowane i bezpieczne środowisko pracy, opierające się na open source. Jego zaletą jest niska awaryjność, łatwość konfiguracji i instalacji.

Stanowisko leśniczego to między innymi:
- program do przechwycenia ekranu rejestratora na monitor, jego powiększanie i praca z aplikacjami leśnymi za pomocą pełnowymiarowej klawiatury i myszki.
- pakiet biurowy „Libre Office",
- program do obsługi poczty email,
- przeglądarkę internetową odpowiednio skonfigurowaną, aby można było się łączyć z siecią teleinformatyczną Lasów Państwowych i korzystać z udostępnionych aplikacji (obecnie są to systemy eLas oraz SilpWeb),
- przeglądarkę projektów mapowych TatukGis Viewer, za pomocą której można otwierać i pracować z mapami stworzonymi na rejestratorze,
- zbiór wzorów druków z Ochrony Lasu,
- zbór instrukcji, aktów prawnych i innych dokumentów związanych z gospodarką leśną.

Zajęcia realizowane są przez firmę T-Matic z Białegostoku. Uczestnikom życzymy satysfakcji ze zdobytych umiejętności!


Inwetaryzacja dzików

W ramach profilikatyki ASF (afrykański pomór świń) dokonaliśmy inwentaryzacji populacji dzików na terenie naszego nadleśnictwa.

21 października 2016r., metodą pędzeń próbnych, oszacowaliśmy liczebność populacji dzików w OHZ Nadleśnictwa Czerwony Dwór. Szacunki objęły 11,3% powierzchni zarządzanej przez nadleśnictwo a w lesie pracowało około 70 osób. Mimo deszczu i niskiej temperatury wykonaliśmy pięć miotów, obejmujących badany teren. Szacunki pomogą w profilaktyce ASF oraz pokażą, jak zmienia się populacja dzików.