Asset Publisher Asset Publisher

Grzybobranie 2016

Wszystko co potrójne, najlepsze! Po raz trzeci, 30 września 2016r., spotkaliśmy się na Grzybobraniu!

Zabawa, konkursy, spotkanie z pracownikami SSE w Gołdapi. O 10:00 zbieracze wyruszyli do lasu by walczyć o tytuł "Króla Grzybobrania"! Potem odbyły się konkursy na najlepszą nalewkę i wyrób kulinarny z produktów leśnych. Całość gawędą okrasił niezrównany Grzegorz Russak, odbył się pokaz gotowania potraw z dziczyzny oraz degustacje. Kto się z nami nie bawił - zapraszamy za rok!
Laureaci:
Grzybobranie - Królową została p. Danuta Jaworowska - zebrała 12,91 kg grzybów, Wicekrólem - p. Henryk Suszko z wynikiem 3,53, II Wicekrólową - p. Ewa Breczko - 2,79.
Konkurs nalewek - bezkonkurencyjnie wygrała p. Marta Ślepska - po raz pierwszy w historii Grzybobrania jedna osoba zajęła I, II i III miejsce ! (kolejno nalewki: żurawinowa, z dzikiej śliwki oraz z aronii)
Kulinaria - miejsce I - p. Magdalena Bartczak za bułeczki z grzybami, II - p. Agnieszka Golema - Walaszczyk za jabłka w szlafroku z żurawinami, III - p. Małgorzata Bartczak za serowy zawijaniec z malinami. Gratulacje!

 


100 milionów drzew do 2017r.

Nadleśnictwo Czerwony Dwór przyłączyło się do międzynarodowej kampanii sadzenia drzew „100 milionów drzew do 2017 roku".

Na terenie leśnictwa Rogonie w oddz. 153i posadzono 0,5 tys. drzew. W akcji wzięli udział uczniowie i opiekunowie ze Szkoły Podstawowej w Boćwince. Przedsięwzięcie organizowane jest przez Ogólnoświatową Wirtualną Szkołę Environmental Online ENO. Celem międzynarodowej kampanii jest aktywizowanie dzieci i młodzieży na rzecz działań proekologicznych oraz edukowanie ich w zakresie ochrony środowiska.  Projekt ma na celu sadzenie rodzimych gatunków drzew przez cały rok, ze szczególnym uwzględnieniem Dni Sadzenia Drzew.
Oprócz sadzenia drzew nasi goście mieli okazję zapoznać się z działalnością Lasów Państwowych. PGLLP – 428 nadleśnictw w kraju – to organizacja od ponad 80 lat gospodarująca i chroniąca najcenniejszy majątek narodowy jakim są polskie lasy. Każdego roku sadzimy 500 mln drzew, na skutek czego lasów w Polsce przybywa. W ciągu doby hektar lasu pochłania tyle dwutlenku węgla, ile wydziela go w tym czasie 200 osób. Jest środowiskiem życia co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt, a dla niektórych z nich – jedyną ostoją. Od obecności i stanu zdrowotnego lasów zależy różnorodność biologiczna środowiska naturalnego. Poznając naszą pracę, przez chwilę młodzi ludzie stali leśnikami i gospodarzami w Rogoniach.


Smak lipowej włóczęgi

Miłośnicy ekologii z Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku pod opieką nauczyciela biologii p. Elżbiety Orlik-Gogacz i geografii p. Wojciecha Jeglińskiego wzięli udział w zajęciach terenowych w Rezerwacie Przyrody Lipowy Jar w Puszczy Boreckiej. Zajęcia miały na celu edukację ekologiczną oraz integrację młodzieży. Przeprowadzili je pracownicy Nadleśnictwa Czerwony Dwór p. Zbigniew Rydzewski oraz p. Stanisław Nodzykowski.

Pan leśniczy Zbigniew Rydzewski przekazał wiele ważnych informacje dotyczących specyfiki ochrony przyrody mazurskiej i gospodarki leśnej. Zapoznał nas z wieloma nowymi gatunkami roślin jak np. czosnek niedźwiedzi, którego woń intensywnie przypominała zapach prawdziwego czosnku! W trakcie leśnego przemarszu jarem, młodzież podziwiała skutki działalności lodowca; obserwowała i wykonywała fotografie zjawisk przyrodniczych występujących wiosną; rozpoznawała gatunki pospolicie występujących drzew i ptaków; dostrzegła żerujące kormorany i jednego bociana czarnego; rozpoznawała ślady jeleni i dzików.

Rezerwat przyrody Lipowy Jar został utworzony w 1981 roku w celu zachowania dorodnego, wielogatunkowego lasu liściastego, w którym występuje grab, lipa drobnolistna, dąb szypułkowy z domieszką klonu zwyczajnego. Jego powierzchnia wynosi 48,5 ha i obejmuje liczne wzgórza o stromych zboczach. Dnem jaru płynie strumień zasilany licznymi źródliskami. Spotkamy tutaj również głazy narzutowe o średnicy dochodzącej do 1 m, często porośnięte przez mchy i wątrobowce.

Z kolei pan leśniczy Stanisław Nodzykowski wytłumaczył genezę powstania w Puszczy Boreckiej licznych kurhanów (kurhan - rodzaj mogiły o kształcie półkulistym lub stożkowym z elementami kamiennymi), które są pozostałością po pierwotnych mieszkańcach tych ziem.

Wędrówkę po Lipowym Jarze zakończyliśmy ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

Zajęcia odbyły się w ramach realizacji projektu z zakresu działalności ekologicznej „Smak lipowej włóczęgi" wspieranego przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku i Nadleśnictwo Czerwony Dwór.

Tu znajdziecie galerię zdjęć autorstwa W. Jeglińskiego i G. Jagłowskiej.


Lekcja przyrody w Leśnictwie Budry

13 października 2015r. odwiedzili nas uczniowie klas I - III ze Szkoły Podstawowej w Budrach wraz z opiekunami.

W trakcie leśnej lekcji przyrody z leśniczym Tomaszem Kunio rozmawialiśmy o lesie i jego mieszkańcach. Goście dowiedzieli się jak dbamy o las, jak zabezpiecza się sadzonki i kogo możemy spotkać między drzewami. Po zajęciach podjęliśmy odwiedzających kiełbaskami przy ognisku. Przyjemne z pożytecznym - czyli po nauce radości i zabawy było co niemiara. Do zobaczenia!

Oferta edukacyjna

Nadleśnictwo Czerwony Dwór zaprasza do skorzystania z oferty edukacyjnej

Nasze Nadleśnictwo prowadzi również działalność edukacyjną. W tym celu w okolicach szkółki leśnej (w pobliżu miejscowości Leśny Zakątek) utworzono ścieżkę edukacyjną. Drugim, bardzo atrakcyjnym obiektem tego typ jest ścieżka przyrodniczo – leśna w Rapie, która swój bieg rozpoczyna od grobowca rodziny Farenheitów – mazurskiej piramidy. Ponadto przybywające do Nadleśnictwa zorganizowane grupy dzieci i młodzieży szkolnej zawsze mogą liczyć na profesjonalnie przeprowadzoną lekcję z przyrody w terenie.

Corocznie Nadleśnictwo Czerwony Dwór włącza się w Akcję Sprzątania Świata, współpracując z młodzieżą okolicznych szkół. Wspólnie spędzony czas to nie tylko praca nad uprzątaniem ze śmieci najbliższego otoczenia, ale również okazja do poznania lasu, zdobycia w terenie tych wiadomości o przyrodzie, których brak w programach szkolnych.

Dużą popularnością cieszą się wizyty licznych, zorganizowanych grup turystycznych, których celem jest połączenie aktywnego wypoczynku ze zdobyciem wiedzy na tematy leśne. Uczestnicy mają możliwość obejrzenia najciekawszych fragmentów lasu, spotkać wiele gatunków zwierząt, głównie ptaków zamieszkujących zarówno las, jak i brzegi licznych jezior i stawów.

Osoby zainteresowane i grupy zorganizowane zapraszamy do kontaktu.