Asset Publisher Asset Publisher

XIX Seminarium Ekologiczne w Budrach

Każdy może produkować energię - XIX Seminarium Ekologiczne w Budrach

19 maja 2017r., w Gminnym Ośrodku Kultury w Budrach już tradycyjnie spotkaliśmy się, by dyskutować na temat ekologii. Tegoroczny temat dotyczył odnawialnych źródeł energii. W referatach w zasadzie omówiono wszystkie tego typu źródła dostępne w naszym regionie. Przedstawiono funkcjonowanie biogazowni rolniczych i produkcji biomasy, znaczenie roślin energetycznych oraz produkcji i zachowania energii geotermalnej. Problem oszczędności energii został przedstawiony w prezentacji Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych LP. Przedstawiono również projekt rozwojowy realizowany w PGLLP - "Zwiększenie efektywności energetycznej w budynkach Lasów Państwowych". Warto dodać, że nasze nadleśnictwo zgłosiło do tego projektu cztery osady leśne i termomoderniazcję dwóch z nich będzie realizować w tym roku. Pierwiastek humanistyczny reprezentował prof. dr hab n. med Paweł Nyckowski z referatem "Człekopodobny, pozytywny zasób energetyczny - krótkie wskazówki dotyczące produkcji, gospodarowania i dystrybucji", zaskakując niebanalnym ujęciem tematu energii w naszym życiu. Dyskusja, jak zwykle, przyniosła wiele ciekawych wniosków, szczególnie w zakresie aplikacji przedstawionych rozwiązań. Zaproponowano też tematykę następnych spotkań, ale nich pozostanie ona tajemnicą do przyszłego roku. Zarezerwujcie sobie termin: 25 maja 2018r. widzimy się w Budrach.
Nie można również zapomnieć o oprawie, którą przygotowali uczniowie z Szkoły Podstawowej w Budrach i Gminnego Ośrodka Kultury w Budrach - brawa dla artystów!
Nie sposób zapomnieć o uczestnikach - obecnych było ponad sto dwadzieścia osób. Seminarium, jak co roku jest okazją do spotkania przedstawicieli administracji rządowej, samorządu, przedsiębiorców i działaczy społecznych oraz liderów społeczności lokalnych. Nie zabrakło również służb zespolonych - Straży Granicznej, Policji, Wojska Polskiego i Straży Miejskiej.
Miłym akcentem była obecność pana Jerzego Fijasa, reprezentującego Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Konrada Tomaszewskiego.

Prelegenci:
- Niekonwencjonalne źródła energii - prezentacja multimedialna i występy artystyczne uczniów Szkoły Podstawowej w Budrach.
- Biogazownie rolnicze - mgr inż. Jerzy Mirosław Banach.
- Rośliny energetyczne w gospodarstwie rolnym - prof. dr hab. Zbigniew Brodziński (UWM Olsztyn).
- Zwiększenie efektywności energetycznej w budynkach Lasów Państwowych - mgr inż. Sylwia Studzińska (CKPŚ LP Warszawa).
- OZE - produkcja i zachowanie energii. Casus Nadleśnictwa Czerwony Dwór - mgr Tomasz Łaskowski (Nadleśnictwo Czerwony Dwór).
- Człekopodobny, pozytywny zasób energetyczny - krótkie wskazówki dotyczące produkcji, gospodarowania i dystrybucji - prof. dr hab n. med. Paweł Nyckowski (Warszawskie Centrum Medyczne Warszawa).

Tegoroczna edycja seminarium odbyła się pod patronatem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, Andrzeja Józefa Nowaka, reprezentowanego przez Zastępcę Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej RDLP w Białymstoku Piotra Karnasiewicza. Seminarium zostało zorganizowane przez: Gminę Budry, Nadleśnictwo Czerwony Dwór, szkołe podstawową w Budrach, Powiat Węgorzewski oraz Stowarzyszenie Węgorapa - Gołdapa.