Lista aktualności Lista aktualności

Rodzina rybołowów powiększa się!

Mamy dla Was wspaniałe wieści o nowym skrzydlatym życiu, które pojawiło się w Puszczy Boreckiej.

Nasze rybołowy idą skrzydło w skrzydło z parą z Nadleśnictwa Lipka (RDLP Piła) i tak, po długim wyczekiwaniu, w gnieździe w Nadleśnictwie Czerwony Dwór również wykluły się trzy pisklęta.
Przy okazji przypominamy, że rybołowy to jedne z najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków ptaków w Polsce.Ich populację szacuje się na ok. 30 par. Od 2017 roku Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych realizuje wspólnie z ornitologami z Komitetu Ochrony Orłów (KOO) projekt pn.: „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce” finansowany z środków Programu LIFE+ oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podjęte działania mają na celu powstrzymać spadek liczebności tych ptaków, a także znaleźć sposób na zwiększenie krajowej populacji.
W ramach projektu wspólnie z KOO w ubiegłym roku zamontowaliśmy na drzewach osiem sztucznych gniazd/platform dla rybołowów.
Ponadto projekt zakłada również monitorowanie z użyciem kamer online i loggerów GPS (ale to już nie w Czerwonym Dworze) oraz szczegółowe analizy ichtiologiczne jezior, czyli kontrole zbiorników pod kątem gatunków ryb je zamieszkujących.
Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej www.rybolowy.pl.